درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

زمان کنونی: ۱-۴-۱۳۹۷, ۱۱:۲۴ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
ارسال پاسخ 
آموزش جامع پایتون 3
نویسنده پیامآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #1
Star آموزش جامع پایتون 3
بسم الله الرحمن الرحیم

پایتون یا پیتون (Python) یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که توسط خَودو فان روسوم (به هلندی: Guido van Rossum) در سال ۱۹۹۱ طراحی شد.


فلسفهٔ ایجاد آن به دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است. کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده اند و در مقابل کتابخانه هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند. یک کار غیر معمول که در طراحی این زبان انجام گرفته استفاده از فاصله و جلوبردن متن برنامه برای مشخص کردن بلوک*های مختلف کد است.

پایتون مدل های مختلف برنامه نویسی (از جمله شیء گرا و برنامه نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می کند و برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانهٔ پویا استفاده می کند.

این زبان از زبان های برنامه نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شی گرا است که در ویژگی ها با زبانهای تفسیری پرل، روبی، اسکیم، اسمال تاک و تی سی ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می کند.

پایتون پروژه ای متن باز توسعه یافته است و توسط بنیاد نرم افزار پایتون مدیریت می گردد. هم اکنون این زبان در دو نسخهٔ پایدار ۲.۷.۱ و ۳.۲ ارائه می شود.

تاریخچه

پایتون اواخر سال ۱۹۸۰ (میلادی) توسط خَودو فان روسوم در مؤسسه ملی تحقیقات ریاضی و رایانه (CWI) در کشور هلند ایجاد شد. هدف خَودو ایجاد جانشینی برای زبان برنامه نویسی «ای بی سی» بود که با قابلیت پردازش استثنا را داشته باشد. خَودو طراح اصلی پایتون است و نقش مداوم او در تصمیم گیری پیرامون اهداف پایتون، باعث شد که انجمن پایتون به او لقب دیکتاتور خیراندیش زندگی (به انگلیسی: Benevolent Dictator For Life) را بدهد.


نسخه های اولیه

در سال ۱۹۹۱ فان روسوم کدی با برچسب نسخهٔ۰٫۹.۰ را منتشر کرد. البته در این مرحله از پیشرفت کلاس هایی با خاصیت ارث بری، پردازش استثنا، توابع و نوع داده list, dict, str وجود داشت. همچنین در این نسخه ابتدایی یک سیستم ماژول با اقتباس از ماژول-۳ وجود داشت. که فان روسوم این ماژول را به عنوان «یکی از واحدهای عمده برنامه نویسی پایتون» توصیف کرد. مدل استثناء پایتون نیز شباهت هایی به ماژول-۳ داشت، به علاوه شرط else. در سال ۱۹۹۴ اولین مجمع مباحثه پیرامون پایتون شکل گرفت که مرحله برجسته ای در پیشرفت کاربری پایتون بود.

نسخه ۱٫۰

پایتون در ژانویه ۱۹۹۴ به ورژن ۱٫۰ رسید. خصوصیات عمده جدید این نسخه شامل ابزارهای برنامه نویسی تابعی lambda, map, reduce بود. ورژن پایتون ۱٫۲ در سال ۱۹۹۵، زمانیکه خَودو در CVVI بود، به دست آمد. خَودو به فعالیت های خود روی پایتون در مؤسسه ملی تحقیقات و ابتکارات (CNRI) در رستون ادامه داد و در همان جا چندین نسخه جدید انتشار یافت. در نسخه ۱٫۴ به پایتون چندین ویژگی جدید اضافه شد. از ویژگی های جالب توجه در میان این اضافات می توان به الهام گرفتن از آرگومان های کلیدی ماژول-۳ (که خود از آرگومان های کلیدی لیسپ الهام گرفته بود) و همچنین پیشتیبانی اعداد مختلط اشاره کرد. در مدت فعالیت فان روسوم در CNRI، او پروژه «برنامه نویسی کامپیوتر برای هر کس» (CP4E) را ایجاد کرد تا برنامه نویسی را در دسترس افراد بیشتری که اطلاعات پایه*ای برای برنامه نویسی (برای مثال توانایی در زبان انگلیسی و مهارتهای اولیهٔ ریاضی) را دارند، قرار دهد. زبان برنامه نویسی پایتون به دلیل تمرکزش بر روی پاکسازی فرم دستوراتش، نقش مرکزی را ایفا کرد. این پروژه توسط دارپا سرمایه گذاری شد واز سال ۲۰۰۷ غیر فعال شد.

باز بودن

در سال ۲۰۰۰ تیم توسعه دهنده پایتون به BeOpen.com منتقل شد و بدین صورت تیم کتابخانه باز پایتون شکل گرفت. به پیشنهاد CNRI ورژن ۱٫۶ساخته شد، بدین ترتیب برنامه های تولید شده برای ۱٫۶و ۲٫۰اشتراک های قابل توجهی داشتند. فقط پایتون ۲٫۰ توسط BeOpen.com طراحی شده بود. بعد از تولید پایتون ۲٫۰ توسط BeOpen.com، خَودو و دیگر توسعه دهندگان کتابخانه پایتون به ایجاد دیجیتال روی آوردند. تولید پایتون ۱٫۶ شامل جواز جدید CNRI بود که به طور قابل توجهی طولانی تر از جواز CWI (که برای تولیدات قبلی استفاده شده بود) بود. مؤسسه مستقل از نرم افزار توضیح داد که انتخاب شرط قانون با GNU GPL ناسازگار بود., BeOpen CNRI و FSF تغییراتی را در جواز پایتون مستقل از نرم افزار ایجاد کردند که با GPL سازگار باشد. پایتون ۱٫۶.۱ عمدتاً مشابه پایتون ۱٫۶ است فقط با کمی اشکال، و با جواز سازگار با GPL.

نسخه ۲٫۰

پایتون ۲٫۰ فهرستی از ویژگی هایی را که از زبان های برنامه نویسی تابعی ستل و هاسکل اقتباس شده بود، معرفی کرد. نحو پایتون برای این ساختار (جدا از برتری هاسکل برای کاراکترهای نقطه گذاری و کلمات الفبا) بسیار مشابه هاسکل بود. پایتون ۲٫۰ همچنین یک سیستم بازیافت حافظه با قابلیت جمع آوری منابع معرفی کرد. پایتون ۲٫۱ به پایتون ۱٫۶.۱ و ۲٫۰ نزدیک بود. جواز آن به جواز مؤسسه نرم افزار پایتون تغییر نام یافت. همه کدها، اسناد و مشخصات اضافه شده را از زمان تولید الفبای پایتون ۲٫۱ توسط مؤسسه نرم افزار پایتون (PFS) دارا شد. یک سازمان غیر انتفاعی در سال ۲۰۰۱ تشکیل شد که از مؤسسه نرم افزار آپاچی مدل گرفته بود. تولیدات شامل تغییراتی در خصوصیات زبان در پوشش حوزه های تو در تو بود، مشابه دیگر زبان های حوزه ای ایستا. (این خصوصیات دوباره از بین رفتند و به پایتون ۲٫۲ منتقل نشدند.) یک تغییر بزرگ در پایتون ۲٫۲ یکسان سازی انواع داده ای پایتون و کلاس ها به یک سلسله مراتب بود. این یکسان سازی اشیاء پایتون را کاملاً شیء گرا کرد.

میراث جاوا

انتخاب نحو و ضمایم کتابخانه استاندارد پایتون شدیداً وابسته به بعضی موارد در جاوا بود: بسته logging در ورژن ۲٫۳، تجزیه کننده SAX در ورژن ۲٫۰ و ساختمان های نحو که در ورژن ۲٫۴ اضافه شد.

توسعه خصوصیات

یک طرح افزایش (PEP) در پایتون یکنواخت کردن اسنادی است که اطلاعات عمومی ای را که پایتون را شرح می دهند تولید می کنند؛ شامل پیشنهادات، توصیف ها و توضیح ها برای خصوصیات زبان. PEP در نظر داشت همانند روش های اولیه، برای پیشنهاد خصوصیات جدید و نیز برای مستند سازی طرح های اساسی، هر عامل بزرگ در پایتون را توضیح دهد. طرح های برجسته توسط van Rossum تجدید نظر شده و توضیح داده شدند.

پایتون ۳

پایتون ۳٫۰ (که پایتون ۳۰۰۰ ویا Py3k نیز خوانده می شود) به منظور شکستن سازگاری عقبرو (به انگلیسی: backward compatibility) یا به عبارتی قطع سازگاری با گذشته پایتون ۲ و بهبود خطاها و رخنه ها در نسخهٔ ۲ و همچنین حذف روشهای قدیمی طراحی شد. به عبارتی دیگر لازم نیست که پایتون ۳ بتواند کدی که با پایتون ۲ نوشته شده را تفسیر کند که البته این مشکل توسط نرم افزار 2to3 حل می شود.

فلسفه

پایتون ۳٫۰ با همان فلسفه ورژن های قبل، در حال توسعه یافتن است، بنابراین هر منبعی در فلسفه پایتون، در پایتون ۳٫۰ به خوبی ظاهر خواهد شد. اگر چه، همان طور که پایتون روش های جدید در برنامه ریزی را جمع آوری کرده، پایتون ۳٫۰ تأکید زیادی بر از بین بردن ساختارها و ماژول های تکراری دارد: «باید یک – و ترجیحاًً فقط یک – روش بدیهی برای انجام آن وجود داشته باشد.» با این وجود پایتون ۳٫۰ به ساختار زبان چند نمونه ای ادامه خواهد داد. کد نویس ها همچنان اختیارات شیء گرایی، برنامه نویسی ساخت یافته، برنامه نویسی تابعی و دیگر نمونه ها را دارند، اما در انتخاب های وسیع، جزئیات در پایتون ۳٫۰ آشکار تر از پایتون سری ۲.x هستند.
سازگاری و همزمانی

اولین کاندید پایتون ۳٫۰ در ۱۷سپتامبر ۲۰۰۸منتشر شد. پایتون سری ۲.x و ۳.x به طور موازی با هم وجود خواهند داشت، جایی که سری ۲.x سازگاری بیشتری دارد، به جای سری ۳.x مورد استفاده قرار خواهد گرفت. PEP ۳۰۰۰ اطلاعات بیشتری را در مورد فهرست نشریات دارا ست. پایتون ۳٫۰ سازگاری قبل را نقض خواهد کرد. الزامی ندارد که کدهایی که با پایتون ۲.x اجرا می شوند، برای پایتون ۳٫۰ بدون تغییر اجرا شوند. چون تغییرات اساسی بین این دو ورژن وجود دارد مثل اختلاف در حالت پرینت (بنابراین هر استفاده از پرینت به عنوان توضیح باعث شکست برنامه می شود.) نوع پویای پایتون با طرح های تغییر معنای روش های خاص دیکشنری ترکیب می شود، به عنوان مثال، انتقال مکانیکی بی نقص از پایتون ۲.x به پایتون ۳٫۰ را بسیار دشوار می کند. اگرچه ابزاری به نام «۲to۳» بسیاری از این وظایف انتقال را انجام می دهد، اما باید توجه داشت که استفاده از توضیحات یا اخطارها با ابهام همراه است. البته در یک مرحله از الفبا، ۲to۳ انتقال را حقیقتاً کامل انجام می دهد. PEP ۳۰۰۰ پیشنهاد می کند که یک منبع نگه داشته شود (برای سری ۲.x)، و نسخه ای بر مبنای پایتون ۳٫۰ با استفاده از ۲to۳ تولید شود. کدهای نتیجه شده نباید تصحیح شوند، مگر اینکه کدی طولانی تر از محدوده سری ۲.x باشد. پایتون ۲٫۶ شامل خصوصیات سازگاری مستقیم است، به طوری که یک روش اخطار (warning) به صورت خودکار به مسائل انتقال هشدار می دهد. هشدارها باید برای تشخیص خطا گزارش داده شوند، مشابه خصوصیات ورژن های قبلی پایتون. (برای اطلاعات بیشتر به PEP ۳۶۱ رجوع کنید.)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۴۵ عصر، توسط Expl0si0n.)
Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۱-۲۶-۱۳۹۰ ۰۲:۲۱ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : eMan(+1) ، Masoud(+1)
 سپاس شده توسط eMan ، Masoud ، alireza9900 ، shahinism ، mohammad.h ، cnevis ، angella ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #2
Star آموزش جامع پایتون 3
فهرست برخی از تغییرات عمده پایتون ۳٫۰:

* تغییر پرینت چون یک تابع غیر قابل انتقال است نه یک توضیح. این باعث می شود که تغییر یک ماژول برای استفاده از یک تابع پرینت متفاوت، آسان باشد و بنابراین ایجاد نحو منظم تر می شود. در پایتون ۲٫۶ این امکان با تایپ کردن from – future – import print – function فراهم شد.
* اضافه شدن حمایت از یادآوری تابع انتخابی که می*تواند برای معرفی تایپ خصوصی یا اهداف دیگر استفاده شود.
* یکسان کردن تایپ str/Unicode، به نمایندگی از یک متن، و معرفی یک تایپ byte تغییر ناپذیر؛ با یک تایپ مطابق با bytearray تغییر پذیر، که هر دو آرایه از بایت را ارائه می کنند.
* از بین بردن خصوصیات سازگاری معکوس، شامل کلاس های به فرم قبل، قسمت کردن اعداد صحیح، استثناءهای رشته ای، و گزارش های نسبتاً نا آشکار.

کاربرد

سازمان های بزرگی که از پایتون استفاده می کنند، شامل گوگل، یاهو، سرن و ناسا هستند. ITA نیز از پایتون برای بعضی از اجزای خود استفاده می کند.

امنیت اطلاعات

پایتون همچنین استفاده وسیعی از صنعت ایمنی اطلاعات می کند. مثلاً در چندین ابزار پیشنهاد شده توسط تأمین امنیت و امنیت مرکزی و اسکنر امنیت کاربردی وب واپیتی. پایتون معمولاً در توسعه کاربرد مورد استفاده قرار می گیرد.

جاسازی

پایتون با موفقیت در تعدادی از تولیدات نرم افزاری مثل زبان فایل آغاز گر تعبیه شده است. پایتون معمولاً در بسته های انیمیشن ۳D استفاده می شود، مانند Houdini, Maya, Softimage XSI, TrueSpace, Poser, Modo, Nuke, Blender. GIMP, Krita, Inkcape, Scribus, Paint Shop Pro ESRI هم اکنون در حال ترقی دادن پایتون به عنوان بهترین انتخاب برای نوشتن فایل آغازگر در ArcGIS است. همچنین در بازی ها استفاده می شود، مانند Civilization IV و Mount&Blade به عنوان زبان کنترل برای نمایش و عکس العمل حوادث.

مقبولیت

در بسیاری از سیستم های عملیاتی، پایتون یک جزء استاندارد است؛ چون با بیشتر بخش های لینوکس انتقال داده می شود، با NetBSD و OpenBSD وRed Hat Linux.Mac OS X و Fedora هر دو از نصب کنده پایتونی استفاده می کنند. لینوکس Gentoo از پایتون در سیستم مدیریت بسته، حمل و ابزارهای دستیابی خود استفاده می کند. Pardus از آن برای مدیریت و در طول راه اندازی سیستم استفاده می کند.

صرف و نحو

پایتون در نظر دارد که زبانی بسیار قابل خواندن باشد. بنابراین به سمت یک طرح بندی ویژوال بدون پارازیت می رود، و اغلب از کلمات کلیدی انگلیسی استفاده می کند، در صورتیکه دیگر زبان ها از نقطه گذاری استفاده می کنند. پایتون نسبت به زبان های ساخت یافته سنتی، مثل C و پاسکال، نیاز به تکیه کلام های کمتر و همچنین استثناءهای نحوی و موارد خاص کمتری دارد.

ایجاد فضای خالی

پایتون از فضاهای خالی بیشتر از آکولاد یا کلمات کلیدی برای تعیین بلوک های حالت استفاده می کند (ویژگی ای که به نام قانون off-side نیز شناخته می شود.)

شرط ها و روند کنترل

شرط های پایتون شامل:

* شرط if، که یک بلوک کد، تا else و elif را اجرا می کند. (یک اختصار از else-if)
* شرط for، که روی یک شیء تکرار شدنی تکرار می شود، به هر متغیر محلی مقدار داده می شود برای استفاده توسط بلوک مربوطه.
* شرط class، که یک بلوک کد را اجرا می کند و فضاهای محلی آن را به یک کلاس ملحق می کند، برای استفاده در برنامه نویسی شیء گرا.
* شرط def، که یک تابع را تعریف می کند.
* شرط with، که یک بلوک کد را به یک مدیر متن ضمیمه می کند. (به عنوان مثال، اندوختن یک قفل قبل از اجرای بلوک کد و آزاد کردن قفل بعد از اجرا.)

هر شرطی برای خود قواعد معنایی خاصی دارد: به عنوان مثال، شرط def، بر خلاف دیگر شرط ها بلوک خود را فوراً اجرا نمی کند.

سی پایتون استمرار را پشتیبانی نمی کند، و مطابق نظر خَودو فان روسوم هرگز نخواهد کرد. در ورژن های قبلی مولد تکرار کند بود چون اطلاعات تنها در یک جهت از مولد عبور می کردند.

روش ها

روش ها در اشیاء پایتون، ملحق کردن توابع به اشیاء کلاس است؛ با نحو (instance.method(argument برای روش ها و توابع نرمال، و(Class.method (instance,argument. روش های پایتون، یک پارامتر self آشکار برای دستیابی به داده های instance دارند، در برابر پارامتر self غیر آشکار در برخی زبان های برنامه نویسی شیء گرا (مانند جاوا، C++، یا روبی)

نوع دهی

پایتون از اشیاء تایپ شده و در مقابل نام متغیرهای غیر تایپ استفاده می کند. محدودیت تایپ در زمان کامپایل چک نمی شود؛ بنابراین عمل گرهای روی یک شیء ممکن است شکست بخورند، به این مفهوم که شیء داده شده از یک تایپ مناسب نیست. با اینکه اجباری در تایپ دهی ایستا نیست، پایتون شدیداً تایپ دهی شده، و عمل گرهای نامناسب را نهی می کند. (مثل مقدار دهی یک رشته با یک عدد)پایتون همچنین به برنامه نویس ها اجازه می دهد که تایپ دلخواه خود را تعریف کنند. این کار با استفاده از کلاس ها امکان پذیر است، و اغلب برای شیء گرایی در برنامه نویسی استفاده می شود. نمونه های جدید از کلاس ها با صدا زدن کلاس ساخته می شوند، و کلاس ها خودشان نمونه هایی از کلاس type هستند (خودش یک نمونه از خودش است).

پیاده سازی

مسیر اصلی پیاده سازی پایتون، که با عنوان سی پایتون نیز شناخته می شود، در نشست C در استاندارد C۸۹ نوشته شد. سی پایتون برنامه های پایتون را به کد بایت تبدیل می کند، که سپس توسط ماشین مجازی اجرا می شود. سی پایتون با یک کتابخانه استاندارد بزرگ که به صورت مخلوطی از C و پایتون نوشته شده، توزیع شده است. سی پایتون در ورژن های مختلف برای پایگاه های زیادی کار می کند، شامل مایکروسافت ویندوز و بیشتر سیستم های پیشرفته یونیکس. استفاده و توسعه آن روی پایگاه های محرمانه مانند Amoeba، در کنار پایگاه های متداول مانند یونیکس یا مکینتاش، به طور عمده در این نظر کمک شده است.
پایتون بدون پشته، انشعابی از سی پایتون است که ریز برنامه ها را اجرا می کند؛ و از پشته حافظه استفاده نمی کند. سی پایتون از GIL استفاده می کند تا وقتی برنامه پایتون بدون پشته، وابسته به OS است و می تواند به صورت همزمان اجرا شود، در هر لحظه فقط به یک زیر برنامه اجازه اجرا داده شود. پایتون برای استفاده در میکرو کنترلرها یا وظایف محدود دیگر پایگاه های مرجع، متناسب تر است. پیش بینی می شود که پایتون بدون پشته بتواند تقریباً روی همان پایگاهی که سی پایتون اجرا می شود، اجرا شود.

جایتون (به انگلیسی: Jython) برنامه های پایتون را به کد بایت جاوا کامپایل می کند، که بدین ترتیب می تواند با هر ماشین مجازی جاوا اجرا شود. و همچنین این امکان فراهم می شود که توابع کتابخانه ای کلاس جاوا از برنامه پایتون به کار گرفته شود. آی رون پایتون از همین شیوه برای اجرای برنامه های پایتون روی چارچوب دات نت استفاده می کند.

پای پای (به انگلیسی: PyPy) یک پیاده سازی تجربی از پایتون است که می تواند چندین تایپ از کد بایت را تولید نماید.

چندین برنامه در بسته مفسر پایتون با برنامه های کاربردی (یا آغازگر) وجود دارد که مستقلاً اجرا می شوند مانند یونیکس، لینوکس، ویندوز، AmigaOS ۴ یا Mac OS X. بسیاری از کتابخانه های سه قسمتی (و حتی بعضی از یک قسمتی ها) فقط روی ویندوز، لینوکس، BSD و Mac OS X موجود هستند.

در نوکیا ۲۰۰۵ یک مفسر پایتون برای موبایل های سری ۶۰ با نام PyS۶۰ تولید شد که شامل بسیاری از ماژولها از سی پایتون بود، و همچنین برخی ماژول های اضافه شده برای یکپارچه شدن با سیستم عامل. این پروژه به منظور اجرا روی همه پایگاه های مختلف S۶۰، به روز نگاه داشته می شود.

همچنین مفسری به نام پایتون سی ای برای ابزار ویندوز CE (شامل بسته PC) وجود دارد. که در آن ابزارهایی برای اجرای آسان و توسعه GUI اضافه شده است. اطلاعات بیشتر را می توانید روی وب گاه PythonCE بیابید.

پایتون چینی زبان برنامه نویسی پایتونی است که از لغت نامه زبان چینی استفاده می کند. در کنار کلمات رزرو شده و نام متغیرها، بیشتر عمل گرهای تایپ داده، در چینی می توانند به خوبی کد دهی شوند.

تفسیر معنایی

بیشتر پیاده سازی های پایتون (شامل سی پایتون، اولین پیاده سازی) می توانند به عنوان یک مفسر خط فرمان عمل کنند، برای زمانی که کاربر رشته شرط را وارد می کند و فوراً نتیجه را می پذیرد. خلاصه پایتون به عنوان یک برنامه واسط عمل می کند. وقتی صرف دیگر شیوه های اجرا (کامپایل کد بایت یا کامپایل کد محلی) به صورت یک رشته صرف ذخیره می شود، یک افزایش سرعت در هزینه های متقابل به وجود می آید، بنابراین آنها معمولاً فقط خارج از مفسر خط فرمان استفاده می شوند. (وقتی یک ماژول وارد می شود.)

برنامه های واسط دیگر، امکانات تحت آن را در مفسر بیسیک افزایش می دهند، شامل IDLE و I Python. وقتی عموماً از برنامه واسط پایتون پیروی می شود، خصوصیاتی مشابه تکمیل خودکار، نگه داشتن زمان اجرای برنامه، و نشان دادن صرف پیاده سازی می شود.

برخی از پیاده سازی ها نه تنها به صورت کد بایت می توانند کامپایل شوند، بلکه می توانند کد پایتون را به کد ماشین تبدیل کنند. تا کنون، این عمل فقط برای زیر مجموعه های انحصاری پایتون انجام شده است. پای پای این روش را پذیرفته و ورژن های قابل کامپایل انحصاری پایتون را RPython نامید.

Psyco یک کامپایلر اختصاصی در زمان است که کد بایت را به کد ماشین، در زمان اجرا تبدیل می کند. کد تولید شده، اختصاصی برای تایپ های داده خاصی است و از کدهای استاندارد پایتون سریع تر است. Psyco با همه کدهای پایتون سازگار است، نه فقط یک زیر مجموعه.
کتابخانه استاندارد

پایتون یک کتابخانه استاندارد بزرگ دارد، که از آن به عنوان یکی از بزرگ ترین توانایی های پایتون یاد می شود، مشروط به اینکه ابزارهای از پیش نوشته شده، با بسیاری از وظایف سازگار باشد. ماژول های کتابخانه استاندارد می توانند به شیوه ماژول های نوشته شده در سی یا پایتون آرگومان دهی شوند. اخیراً کتابخانه های C++ به یک کتابخانه به نام Boost.Python رشد یافته است، برای ایجاد قابلیت همکاری بین C++ و پایتون. به دلیل تنوع گسترده در ابزارهای تولید شده توسط کتابخانه استاندارد، این کتابخانه با توانایی استفاده یک زبان سطح پایین ترکیب شده، مثل C و C++، که البته به عنوان واسط بین کتابخانه های دیگر است، پایتون می تواند یک واسط قوی بین زبان ها و ابزارها باشد.

کتابخانه استاندارد با تعداد زیاد فرمت ها و پروتکل هایی که حمایت می کند (مانند MIME و HTTP)، خصوصاً برای نوشتن علائم اینترنت مناسب است. ماژول ها برای ایجاد واسط کاربر گرافیکی، به پایگاه داده مربوطه متصل می شود، محاسبات را با دقت دلخواه دسیمال انجام می دهد، و عبارت های منظم را دستکاری می کند. پایتون همچنین یک واحد تست مدیریت پایگاه داده برای تست کردن رشته ها دارد.

بعضی از قسمت های کتابخانه استاندارد با مشخصات پوشانده شده، اما اکثریت ماژول ها اینگونه نیستند. آنها از طریق کدها، اسناد داخلی، و دنباله تست شان (اگر موجود باشد) تعیین می شوند. اگر چه، به دلیل اینکه اکثر کتابخانه های استاندارد، کد پایتون مربوط به پایگاه را دارند، فقط ماژول های اندکی هستند که باید تغییر داده شوند یا مجدّداً با یک پیاده سازی دیگر نوشته شوند.
فلسفه برنامه نویسی

پایتون یک زبان برنامه نویسی چند الگویی است. به این معنی که بیشتر برنامه نویس های قدرتمند برای وقتی یک مدل برنامه نویسی را انتخاب می کنند، مجاز به چندین مدل هستند: شیء گرایی و برنامه نویسی ساخت یافته کاملاً تحت پوشش هستند، و تعدادی از خصوصیات زبان های برنامه نویسی هستند که برنامه نویسی تابعی و ظاهر سازی را پشتیبانی می کنند. پایتون از تایپ پویا و یک ترکیبی از شمارش مرجع و یک حلقه کشف و بازیافت قسمت های هدر رفته حافظه برای مدیریت حافظه، استفاده می کند. یک ویژگی مهم پایتون تحلیل نام پویا است، که روش ها و نام متغیرها را در طول اجرای برنامه به هم ملحق می کند.

هدف دیگر طراحی زبان آسان کردن توسعه پذیری است. ماژول هایی که تازه ساخته شده اند، به سادگی در C و C++ نوشته می شوند. پایتون همچنین می تواند به عنوان زبان توسعه برای ماژول ها و کاربردهای موجود که به برنامه واسط قابل برنامه ریزی نیاز دارد، استفاده شود. این طرح که یک زبان هسته کوچک با یک کتابخانه استاندارد بزرگ و یک مفسر آسان توسعه پذیر همراه باشد، توسط Van Rossum بیان شد.

طرح پایتون به پشتیبانی محدود برای برنامه نویسی تابعی به شیوه لیسپ، ارائه شد. اگر چه، تشابه های عمده ای بین پایتون و زبان خانواده لیسپ وجود دارد. این کتابخانه دو ماژول دارد (تکرار و تابعی) که ابزارهای تابعی را با اقتباس از هاسکل و ام ال استاندارد پیاده سازی می کند.

وقتی انتخاب هایی در روش شناسی کدها ارائه شد، پایتون نحوهای فراوان را کنار گذاشت. همچنان که با پرل، توسعه دهندگان پایتون فوراً یک فرهنگ یا ایدئولوژی را بر مبنای آنچه از یک زبان می خواهند، ترقی دادند، ساختار زبان ها زیبا، آشکار و ساده شد. Alex Martelli این مطلب را در کتاب خود قرار داد: “برای توضیح برخی مسائل، در فرهنگ پایتون تعریفی مطرح نشده است.«پایتون روش پرل را (بیش از یک روش در انجام آن وجود دارد) در طراحی زبان در حمایت از» باید یک راه – و ترجیحاً فقط یک راه – آشکار برای انجام آن وجود دارد." رد کرد.

پایتون از بهینه سازی بی موقع اجتناب کرد، و بعلاوه به هم جور کردن قسمت های غیر ضروری سی پایتون را که افزایش سرعت نهایی در هزینه را ارائه می کرد، رد کرد. آن گاهی اوقات با نام ' slow ' شناخته می شود. اگر چه، بیشتر مسائل چندان بحرانی نیستند، و همین طور سرعت سخت افزار کامپیوتر با سرعت نمائی رو به رشد است. وقتی سرعت یک مسئله باشد، برنامه نویسان پایتون بیشتر تلاش می کنند تا عملیات محدود را با بهبود الگوریتم یا تغییر ساختار داده، بهینه کنند.
واژه تراشی

یک واژه تراشی رایج در انجمن پایتون، در pythonic است، که می تواند محدوده وسیع معنایی وابسته به استیل برنامه داشته باشد. در مقابل یک کد unpythonic تلاش می کند تا یک کد ++C را در پایتون بنویسد

IDE محیط های ویرایشگر کد پایتون
IDE ویراشگر کد↓ توسعه دهنده برنامه↓ آخرین ویرایش پایدار↓ آخرین تاریخ ارائه برنامه↓ سیستم عامل مورد نیاز↓ ابزار↓ مجوز↓
Eric Python IDE Detlev Offenbach 4.4.4a 2010-05-10 Independent Qt اجازه نامه عمومی همگانی گنو
Geany Team 0.17 2009-05-02 Independent GTK2 اجازه نامه عمومی همگانی گنو
PyCharm JetBrains 1.0 - چند سکویی Swing نرم افزار اختصاصی
IDLE خَودو فان روسوم و دیگران 3.1.2 2010-03-21 Independent Tkinter متن باز
Komodo IDE ActiveState 6.0.0 2010-10-07 چند سکویی Mozilla platform نرم افزار اختصاصی
MonoDevelop Novell and the Mono community 2.2.1 2010-02-03 چند سکویی Gtk# LGPL
NetBeans IDE Sun Microsystems 6.9 2010-06-15 چند سکویی Swing اجازه نامه عمومی همگانی گنو
PIDA Team 0.6.2 2010-08-04 چند سکویی PyGTK اجازه نامه عمومی همگانی گنو
PyDev Aptana 1.6.4 2011-01-02 اکلیپس چند سکویی SWT EPL
Stani's Python Editor Stani 0.8.4h 2008-02-14 Independent wxPython اجازه نامه عمومی همگانی گنو
wxGlade Alberto Griggio 0.6.3 2008-02-02 Independent wxPython مجوز ام آی تی
Wing Wingware 3.2.8 2010-06-03 Linux/Windows/OS X GTK2 نرم افزار اختصاصی

واسط گرافیکی

برای پایتون واسط گرافیکی کاربر بسیاری نوشته شده است پرکاربردترین آنها به شرح زیر می باشد:

Tkinter (به صورت پیش فرض همراه با نسخه های استاندارد پایتون ارائه می شود و یک رابط شی گرا برای ابزار Tcl/Tk در محیط پایتون فراهم می کند)
پای کیوت
PyGTK
wxPython
pyFLTK
FXpy
PyOpenGL

برنامه های نوشته شده با پایتون

بیتتورنت (BitTorrent): نرم افزاری برای جستجوی فایل های به اشتراک گذاشته شده(p2p) و...
بلندر (Blender): یک نرم افزار ۳ بعدی و اپن سورس بسیار معروف
چندلر (Chandler): مدیر اطلاعات شخصی شامل تقویم، میل، کارهای روزلنه، یادداشت ها و...
Civilization IV: یک گیم کامپیوتری بر مبنای پایتون که از boost.python استفاده می کند
میلمن (Mailman): یکی از معروفترین نرم افزارهای مرتبط با ایمیل
کمبیلوKombilo: مدیر پایگاه داده و مرورگرگیم های go
موین موین (MoinMoin): یکی از قدرتمندترین و معروفترین ویکی های موجود
پلون (Plone): یک ابزار مدیریتی محتوایی اپن سورس، قدرتمند و کاربر پسند
پورتاژ (Portage): قلب توزیع جنتو. یک مدیر بستهای سیستم لینوکس
زوپ (zope): یک پلاتفورم شیء گرای مبتنی بر وب. زوپ شامل یک سرور نرم افزار به همراه پایگاه داده شیء گرا و یک رابط مدیریتی درونی مبتنی بر وب می باشد
اس پی ای (SPE): یک IDE رایگان، اپن سورس برای سیستم عامل های ویندوز، لینوکس، مک که از wxGlade(طراحی رابط کاربر),PyChecker (دکتر کد) (Blender(۳D پشتیبانی می کند.
یام (Yum): یک برنامه مدیریت بسته متن باز برای توزیع های سازگار با آرپی ام.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۴۶ عصر، توسط Expl0si0n.)
Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۱-۲۶-۱۳۹۰ ۰۳:۴۷ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : sudoTux(+1)
 سپاس شده توسط shahinism ، alireza9900 ، Behrooz ، mohammad.h ، sudoTux ، cnevis ، hamidtb ، eMan ، Masoud ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #3
آموزش جامع پایتون 3
مقدمه:

pyhthon یک زبان شیگرا وopen source است که برای برنامه نویسی مستقل و برنامه نویسی برنامه های کاربردی استفاده گسترده ای در زمینه های گوناگون دارد و توسط تعداد زیادی از برنامه نویسان مورد استفاده قرار می گیرد.

python همانند جاوا قابلبت اجرا برروی پلتفرمهای مختلف مثل Windows وLinux و Mac os و symbian وبسیاری دیگر از سیستم عاملها را داراست.توابع و ماژولهای کامل این زبان در زمینه های مختلف ریاضی و شبکه و...این زبان را به زبانی مناسب برای برنامه نویسان تبدیل کرده است,امروزه python توسط شرکتهای بزرگی همچون YahooوGoogle و.... به عنوان ابزار اصلی برای توسعه نرم افزار استفاه میشود,قابلیتهای python در برنامه نویسی و syntax آسان نیزاز ویژگیهای دیگر این زبان است .

نصب و اجرای کدهای python در ویندوز:

ابتدا python 3.2.2 از http://www.python.org/ftp/python/3.2.2/python-3.2.2.msi دریافت کنید بعد از نصب برای اجرای یک کد نوشته شده به زبان python روشهای مختلفی قابل استفاده است

1. روش اجرای مستقیم از طریق ویندوز:

به مسیری که فایل مورد نظر در آن قرار دارد رفته و با انتخاب فایل مورد نظر برنامه را اجرا کنید
برای ویرایش فایلهای python در داخل ویندوز راحترین روش استفاده IDLE است,بعد از باز کردن فایل python در IDLE امکان ویرایش و اجرا ی کد(کلیدF5) وجود دارد برای ویرایش فایلهای python امکان استفاده از دیگر ویرایشگرهای متن مثل NotePad یا بقیه ویرایشگرها مثل Notepad++ وجود دارد (در این ویرایشگرها امکان اجرای کد وجود ندارد )

http://up.iranblog.com/Files/8daf61f2d4de4d358629.jpg

بعد از نصب python باید به مسیر زیر رفته این کد را به آخر کد path اضافه کنید

System Properties-Enviroment Variables-System variables-Path

کد:
;C:\Python32\

;C:\Python32 این همان مسیر پیش فرض نصب پایتون است

محیط IDLE:

http://up.iranblog.com/Files/568173912738457e9b85.jpg

در محیط IDLE امکان دسترسی به Python Shell نیز مجود دارد برای ورود به محیط Python Shell از منوی Run گزینه ی Pyrhon Shell را انتخاب میکنیم

http://up.iranblog.com/Files/6cec4afcaa6b4fc8a44b.jpg

محیط Pyhthon Shell امکان اجرای دستورات زبان python را دارد دراین محیط همانندخط فرمان ویندوز و سیستم عاملهای دیگر بعد ازجرای هر دستور نتیجه بر روی مانیتور نمایش دیده میشود(میتوان از محیط Python Shell به عنوان ماشین حساب نیزاستفاده کرد)
از این به بعد از علامت >>> برای نشان دادن اجرای دستور محیط Python Shell استفاده میکنیم

اجرای کدهای Python از طریق CMD :

http://up.iranblog.com/Files/deab37935456498cbdaa.jpg

بعد از ورود به محیط CMD به مسیری که فایل Python مورد نظر در آن قرار دارد رفته و به شکل زیر عمل میکنیم

http://up.iranblog.com/Files/35fde12e9ca046beb1e6.jpg

پس از اجرای فایل مورد نظر شما نتیجه ی اجرا نمایش داده میشود
در این مثال به علت GUI بودن برنامه نتیحه به صورت شکل زیر است

http://up.iranblog.com/Files/775f8ba99e7e4adbbb68.jpg

مثالهایی از اجرای دستورات python در محیط Python Shell

کد:
>>> x = 5 + 2 - 3 * 2    
>>> x
1
>>> 5 / 2
2.5              
>>> 5 // 2
2            
>>> 5 % 2
1
>>> 2 ** 8
256

انواع داده ومتغییرها در python :

در نامگذاری متغییرها باید به نکات زیر توجه شود:
1. از کلمات رزور شده استفاده نشود(کلمات رزرو شده کلماتی هستند که برای زبان برنامه نویسی مفهوم خاصی دارند)
2. نام متغییر باید با حروف آغاز شود [A-Z,a-z]ونباید از اعداد در ابتدا نام متغییر استفاده شود
3. python یک زبان case-sensitive است به عنوان مثال متغیر a با A متفاوت است
4. در نامگذاری متغییر نباید از کارکترهای خاص مثل $%^#/ .- استفاده شود


لیست کلمات رزرو شده در python

کد:
and       continue    except     global    lambda      pass      while

as        def         False      if        None        raise     with

assert    del         finally    import    nonlocal    return    yield

break     elif        for        in        not         True

class     else        from       is        or          try

انواع دادههای در python:

Numbers(اعداد)
Strings(رشته ها)
Lists
Dictionaries
Tuples
Files
Sets
Other Common Types
Numbers:

اندازه این نوع داده به میزان حافظه ی سیستم یستگی دارد ,این نوع داده به صورت پیشفرض از اعداد مبنای 10 تشکیل میشود,اما برای انواع داده های دیگر نیز مناسب است

کد:
Numbers:
اندازه این نوع داده به میزان حافظه ی سیستم یستگی دارد ,این نوع داده به صورت پیشفرض از اعداد مبنای 10 تشکیل میشود,اما برای انواع داده های دیگر نیز مناسب است
Integers—1, –3, 42, 355, 888888888888888, –7777777777
Floats—3.0, 31e12, –6e-4
Complex numbers—3 + 2j, –4- 2j, 4.2 + 6.3j
Booleans—True, False

>>> 14600926                     # decimal
14600926
>>> 0b110111101100101011011110   # binary
14600926
>>> 0o67545336                   # octal
14600926
>>> 0xDECADE                     # hexadecimal
14600926

کد:
عملگرها و توابع عددی
Syntax    Description
x + y    x را با y جمع میکند
x - y    x را از y تفریق میکند
x * y    x را در y ضرب میکند
x / y    x را بر y تقسیم میکند و نتیجه را به شکل اعشاری(float)بر میگرداند
x // y    x را بر y تقسیم میکند و نتیجه را به صورت صحیح(int) بر میگرداند
x % y    باقیمانده تقسیم x بر y  را بر میگرداند
x ** y    x  را به توان y میرساند از pow() نیز میتوان استفاده کرد
-x    علامت x را معکوس میکند
+x    علامت x مثبت میشود
abs(x)    قدرمطلق x را برمیگرداند
divmod(x, y)    خارج قسمت و باقیمانده حاصل تقسیم x بر y را برمیگرداند
pow(x, y)    x را به توان y میرساند
pow(x, y, z)    (x ** y) % z
round(x, n)    عدد اعشاری را به صورت صحیح برمیگردادند
کد:
توابع تبدیلی  integer
Syntax    Description
bin(i)    معادل باینری یک صحیح(int) را برمیگرداند
hex(i)    معادل مبنای 8 یک عدد درصحیح(int) را برمیگرداند
int(x)    معادل صحیح یک عدد اعشاری را برمی گرداند
int(s, base)    رشته s را به عدد صحیح در مبنای base تبدیل میکند
oct(i)    معادل مبنای 16 یک عدد صحیح را برمیگرداند
کد:
عملگرهای منطقی integer
Syntax    Description
i | j    OR
i ^ j    XOR
i & j    AND
i << j    شیفت منطقی به چپ
i >> j    شیفت منطقی به راست
~i    بیتهای i را معکوس میکند
کد:
>>> x = 5 + 2 - 3 * 2    
>>> x
1
>>> 5 / 2
2.5              
>>> 5 // 2
2            
>>> 5 % 2
1
>>> 2 ** 8
256
>>> 1000000001 ** 3
1000000003000000003000000001
>>> x = 4.3 ** 2.4
>>> x
33.137847377716483
>>> 3.5e30 * 2.77e45  
9.6950000000000002e+75
>>> 1000000001.0 ** 3
1.000000003e+27
>>> (3+2j) ** (2+3j)
(0.68176651908903363-2.1207457766159625j)
>>> x = (3+2j) * (4+9j)
>>> x              
(-6+35j)
>>> x.real
-6.0
>>> x.imag
35.0
>>> round(3.49)    
3
>>> import math
>>> math.ceil(3.49)
4


Booleans:

این نوع داده 2 مقدار True وFalse (صحیح وخطا)را میپذیرد
کد:
>>> t = True
>>> f = False
>>> t and f
False
>>> t and True
True
>>> x = False
>>> x
False
>>> not x
True
>>> y = True * 2
>>> y
2
>>> not True
False
>>> not False
True
>>> True and True
True
>>> True and False
False
>>> True or True
True

Float: این نوع داده شامل اعداد با ممیز شناور یا با استفاده از e میشود به عنوان مثال اعداد 0.0, 4., 5.7, -2.5, -2e9, 8.9e-4.

کد:
>>> 0.0, 5.4, -2.5, 8.9e-4
(0.0, 5.4000000000000004, -2.5, 0.00088999999999999995)
توابع مرتبط:
کد:
>>> float.is_integer(1.6)
False
>>> float.is_integer(2.0)
True

float.is_integer() این تابع یک عدد اعشاری را دریافت و در صورتی که قسمت بعد از ممیز شناور صفر باشد مقدار True و در غیر این صورت مقدار False را بر میگرداند
کد:
>>> float(4)
4.0

تابع float برای تبدیل عدد صحیح به عدد اعشاری به کار میرود
کد:
>>> math.floor(2.0)
2
>>> math.floor(2.5)
2

برای تبدیل عدد اعشاری به عدد صحیح به کار میرود,در صورت نیاز عدد اعشاری به سمت پایین کامل می شود
کد:
>>> math.ceil(2.0)
2
>>> math.ceil(2.5)
3

برای تبدیل عدد اعشاری به عدد صحیح به کار میرود,در صورت نیاز عدد اعشاری به سمت بالا کامل می شود
کد:
s = 14.25.hex()         # str s == '0x1.c800000000000p+3'
f = float.fromhex(s)    # float f == 14.25
t = f.hex()             # str t == '0x1.c800000000000p+3'

تابع int برای تبدیل عدد اعشاری به عدد صحیح استفاده میشود ,در این تابع قسمت اعشار عدد حذف میشود
کد:
>>> int(4.8)
4
>>> int(132.76)
132
>>> sys.float_info
sys.floatinfo(max=1.7976931348623157e+308, max_exp=1024, max_10_exp=308, min=2.2250738585072014e-308, min_exp=-1021, min_10_exp=-307, dig=15, mant_dig=53, epsilon=2.220446049250313e-16, radix=2, rounds=1)

sys.float_info به شما کمترین و بیشترین عدد اعشاری قابل پشتیبانی توسط سیستم شما را در محیط IDLE نشان میدهد

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۵-۱۳۹۰ ۰۱:۳۷ عصر، توسط Expl0si0n.)
Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۱-۲۸-۱۳۹۰ ۰۴:۰۲ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : eMan(+1)
 سپاس شده توسط eMan ، alireza9900 ، Masoud ، hamidtb ، shahinism ، angella ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #4
آموزش جامع پایتون 3
رشته ها (strings) در python:

نوع داده ای string که رشته ای را در خود ذخیره میکنند,با استفاده از تابع str() میتوان انواع داده های دیگر را به رشته تبدیل کرد
اگر فرا خوانی تابع str() بدون آرگومان صورت گیرد یک رشته تهی را برمیگرداند و در صورتی که یک آرگومان به آن فرستاده شود رشته معادل آن برگردانده می شود برای مشخص کردن رشته ها از "" و ‘’ نشان داده میشود.
رشته ها در python به صورت یک آرایه در نظر گرفته میشوند,برای دسترسی به کارکترهای یک رشته نیازی به استفاده از آرایه نیست,در python اندیس گذاری عناصر رشته از صفر شروع شده وبرای بدست آوردن طول یک رشته از تابع len() استفاده میکنیم .
نکته : برای نوشتن توضیحات در python از # استفاده میکنیم
کد:
#Linuxreview Python Team
>>> str()
''
>>> str(128)
'128'
>>> a = "Single 'quotes' are fine; \"doubles\" must be escaped."
>>> a
Single 'quotes' are fine; "doubles" must be escaped.
>>> 'Albert ' 'Einstein'
'Albert Einstein'
>>> 'Albert' ' Einstein'
'Albert Einstein'
>>> ''
''
>>> "Alan Turing" + ''
'Alan Turing'
>>> "" + 'Grace Hopper'
'Grace Hopper'

توجه : از ترکیب رشته ها با انواع داده های دیگر خودداری کنید

کد:
>>> 'linuxreview'+1
Traceback (most recent call last):
  File "<pyshell#3>", line 1, in <module>
    'linuxreview'+1
>>> 'linuxreview'+True
Traceback (most recent call last):
  File "<pyshell#6>", line 1, in <module>
    'linuxreview'+True
TypeError: Can't convert 'bool' object to str implicitly
>>> 'linuxreview'+False
Traceback (most recent call last):
  File "<pyshell#7>", line 1, in <module>
    'linuxreview'+False
TypeError: Can't convert 'bool' object to str implicitly

نکته : برای تکرار یک رشته آن را ضرب در تعداد دفعات تکرار مورد نظر برای آن رشته میکنم
کد:
>>> 'AT' * 5
'ATATATATAT'
>>> 4 * '-'
'----'
>>> 'GC' * 0
''
>>> 'TATATATA' * -3
''

تابع print برای نمایش داده ها به کار میرود مثل printf و cout و write در زبانهای دیگر
در زبان python همان زبانهای c و c++ ودیگر زبانهای برنامه نویسی تعدادی کارکتر کنترلی برای رشته ها وجود دارد که هر کدام عمل خاصی را انجام میدهند مثل ایجاد یک tab ، فاصله ، خط فضای تهی و...

http://up.iranblog.com/Files/13a1610358924a14b5ce.jpg

http://up.iranblog.com/Files/ecc0bf0a3d1f4a61bb57.jpg

http://up.iranblog.com/Files/55877aa2ef1c49f186eb.jpg

کد:
>>> s='linuxreview'
>>> s.capitalize()
'Linuxreview'
>>> s="Linuxreview"
>>> s.count("i",0,8)
1
>>> s="لينوکس"
>>> s.encode('utf-8')
b'\xd9\x84\xd9\x8a\xd9\x86\xd9\x88\xda\xa9\xd8\xb3'
>>> s='Linuxreview'
>>> s.endswith("e",0,8)
True
>>> s="Linuxreview     python      Team"
>>> s.expandtabs(1)
'Linuxreview python  Team'
>>> s="Linuxreview python  Team"
>>> s.find("python",0,len(s))
12
>>> s='Linuxreview python  Team'
>>> s.index('Linuxreview',0,len(s))
0
>>> s='Linuxreview python  Team'
>>> s.isalnum()
False

>>> s="Linuxreview"
>>> s.isalpha()
True
>>> s="2012"
>>> s.isdecimal()
True
>>> s="01010"
>>> s.isdigit()
True
>>> s="Linuxreview"
>>> s.isidentifier()
True
>>> s="linuxreview"
>>> s.islower()
True
>>> s="1.9"
>>> s.isnumeric()
False
>>> s="8.9765"
>>> s.isprintable()
True

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۴۷ عصر، توسط Expl0si0n.)
Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۱-۲۹-۱۳۹۰ ۱۲:۰۰ صبح
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : sudoTux(+1)
 سپاس شده توسط sudoTux ، mohammad.h ، Masoud ، hamidtb ، eMan ، alireza9900 ، shahinism ، angella ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #5
RE: آموزش جامع پایتون 3
lists(لیستها):

لیستها در python میتواند شامل انواع داده های مختلف باشد,بر روی لیستها در python میتوان عملیات مشابه که بر روی آرایه ها در دیگر زبانهای برنامه نویسی امکان پذیر است انجام داد,اندیس گذاری در python از 0 شروع میشود.
برای تعریف و مقداردهی به لیستها به شکل زیر عمل میکنیم
کد:
x = [1, 2, 3]
x = [2, "two", [1, 2, 3]]
در این مثال
همانطور که مشاهده میکنید 2 یک داده عددی و tow یک رشته و داده ی سوم خود از نوع یک لیست تعریف شده است
کد:
>>> x = [2, "two", [1, 2, 3]]
>>> len(x)
3
از تابع len میتوان برای بدست آوردن طول لیست استفاده کرد
کد:
>>> x = ["first", "second", "third", "fourth"]
>>> x[0]
'first'
>>> x[2]
'third'
عناصر لیست همانند آرایه در دیگر زبانهای برنامه نویسی از طریق اندیس قابل دسترسی است
کد:
>>> a = x[-1]
>>> a
'fourth'
>>> x[-2]
'third'
اندیس -1 در این مثال اولین عضو از انتهای لیست را مشخص میکند, , همینطور -2 دومین عضو انتهای لیسیت را مشخص میکند
کد:
>>> x = ["first", "second", "third", "fourth"]    
>>> x[1:-1]
['second', 'third']
>>> x[0:3]
['first', 'second', 'third']
>>> x[-2:-1]
['third']
برای مشخص کردن عناطر موجود در لیست بین 2 عضو مشخص از کارکتر : استفاده میکنیم
کد:
>>> x[-1:2]
[]
در صورت درخواست از انتها به ابتدا لیست تهی را برمیگرداند
کد:
>>> x[:3]
['first', 'second', 'third']
>>> x[2:]
['third', 'fourth']
در صورتی که در بازه مورد نظر قسمت ابتدا و انتها را مشخص نشود python به صورت خودکار ابتدا . انتها را در نظر میگیرد
کد:
>>> y = x[:]
>>> y[0] = '1 st'
>>> y
['1 st', 'second', 'third', 'fourth']
>>> x
['first', 'second', 'third', 'fourth']
در این مثال
کد:
>>> y = x[:]
تمام عناصر لیست x در y قرار میگیرد
کد:
>>> y[0] = '1 st'
عضو با اندیس 0 لیست y را مقدار دهی میکنیم
کد:
>>> y
['1 st', 'second', 'third', 'fourth']
>>> x
['first', 'second', 'third', 'fourth']
مقدار y و x را نمایش میدهیم
کد:
>>> x = [1, 2, 3, 4]
>>> x[1] = "two"
>>> x
[1, 'two', 3, 4]
برای ویرایش لیستها میتوان از اندیس استفاده کرد
کد:
>>> x = [1, 2, 3, 4]
>>> x[len(x):] = [5, 6, 7]
>>> x
[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]
>>> x[:0] = [-1, 0]        
>>> x
[-1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]
>>> x[1:-1] = []      
>>> x
[-1, 7]
در این مثال
کد:
>>> x[len(x):] = [5, 6, 7]
به انتهای لیست x لیستی با عناصر [5, 6, 7] اضافه میشود
کد:
[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]
>>> x[:0] = [-1, 0]        
>>> x
[-1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]
به ابتدای لیست x , [-1, 0] جایگزین میشود
کد:
>>> x[1:-1] = []      
>>> x
[-1, 7]
عناصر میان عضو با اندیس شماره 1 تا اندیس آخر تهی میشود
کد:
>>> x = [1, 2, 3]
>>> x.append("four")
>>> x
[1, 2, 3, 'four']
رشته four را به لیست x اضافه میشود
کد:
>>> x = [1, 2, 3, 4]
>>> y = [5, 6, 7]
>>> x.extend(y)  
>>> x
[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]
لیست x را توسعه داده و لیست y را به انتهای لیست x اضافه میشود
کد:
>>> x = [1, 2, 3]
>>> x.insert(2, "hello")
>>> print(x)
[1, 2, 'hello', 3]
>>> x.insert(0, "start")
>>> print(x)
['start', 1, 2, 'hello', 3]
در این مثال
کد:
>>> x = [1, 2, 3]
>>> x.insert(2, "hello")
عضو با اندیس 3 ,رشته hello درج میشود
کد:
>>> x = [1, 2, 3]
>>> x.insert(-1, "hello")
>>> print(x)
[1, 2, 'hello', 3]
در لیست x در انتهای لیست رشته hello را درج شده و رشته x نمایش داده میشود
کد:
>>> x = ['a', 2, 'c', 7, 9, 11]
>>> del x[1]
>>> x
['a', 'c', 7, 9, 11]
>>> del x[:2]
>>> x
[7, 9, 11]
در این مثال
کد:
>>> x = ['a', 2, 'c', 7, 9, 11]
>>> del x[1]
>>> x
['a', 'c', 7, 9, 11]
در لیست ,xعضو با اندیس 1 حذف شده و لیست نمایش داده میشود
کد:
>>> del x[:2]
>>> x
[7, 9, 11]
ادر لیست x ,از ابتدای لیست x تا عضو با اندیس 2 حذف شده و نتیجه نمایش داده میشود
کد:
>>> x = [1, 2, 3, 4, 3, 5]
>>> x.remove(3)
>>> x
[1, 2, 4, 3, 5]
>>> x.remove(3)
>>> x
[1, 2, 4, 5]
>>> x.remove(3)
Traceback (innermost last):
File "<stdin>", line 1, in ?
ValueError: list.remove(x): x not in list
در این مثال
کد:
>>> x = [1, 2, 3, 4, 3, 5]
>>> x.remove(3)
>>> x
[1, 2, 4, 3, 5]
از لیست x شروع به جستجو کرده و عضو با مقدار 3 را از لیست x حذف میشود
کد:
>>> x.remove(3)
>>> x
[1, 2, 4, 5]
عضو بعدی موجود در لیست با مقدار 3 حذف میشود
کد:
>>> x.remove(3)
Traceback (innermost last):
File "<stdin>", line 1, in ?
ValueError: list.remove(x): x not in list
در لیست x به دنبال 3 میگردد و به دلیل وجود نداشتن عضوی با مقدار 3 خطا نمایش داده میشود
کد:
>>> x = [1, 3, 5, 6, 7]
>>> x.reverse()
>>> x
[7, 6, 5, 3, 1]
در این مثال

x.reverse() برای معکوس کردن لیست x استفاده میشود

ادامه دارد...

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۴۸ عصر، توسط Expl0si0n.)
Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۱-۳۰-۱۳۹۰ ۱۱:۴۳ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : eMan(+1)
 سپاس شده توسط eMan ، Masoud ، shahinism ، alireza9900 ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #6
RE: آموزش جامع پایتون 3
کد:
>>> x = [3, 8, 4, 0, 2, 1]
>>> x.sort()
>>> x
[0, 1, 2, 3, 4, 8]
در این مثال
x.sort() جهت مرتب سازی لیست x استفاده میشود
کد:
>>> x = [2, 4, 1, 3]
>>> y = x[:]
>>> y.sort()
>>> y
[1, 2, 3, 4]
>>> x
[2, 4, 1, 3]
همانطور که در مثال قبل مشاهده کردید لیست x را به شکل مستقیم مرتب سازی شد,بهتر است قبل از مرتب سازی لیست مورد نظر را در یک لیست دیگر کپی کنیم تا به مقادیر اصلی دسترسی داشته باشیم
کد:
>>> x = ["Life", "Is", "Enchanting"]
>>> x.sort()
>>> x
['Enchanting', 'Is', 'Life']
مرتب سازی بر روی لیست با عناصری از نوع داده ای رشته نیز قابل اعمال است
کد:
>>> x = [1, 2, 'hello', 3]
>>> x.sort()
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
TypeError: unorderable types: str() < int()
در زمان مرتب سازی لیستها میبایست به یکسان بودن انواع عناصر داخل لیست توجه داشته باشید
کد:
>>> x = [[3, 5], [2, 9], [2, 3], [4, 1], [3, 2]]
>>> x.sort()
>>> x
[[2, 3], [2, 9], [3, 2], [3, 5], [4, 1]]
امکان مرتب سازی عناصری از نوع لیست در داخل لیست مورد نظر امکان پذیر است
کد:
>>> x = (4, 3, 1, 2)
>>> y = sorted(x)
>>> y
[1, 2, 3, 4]
در این مثال
کد:
y=sorted(x)
لیست x به صورت صعودی مرتب سازی شده و در y قرار می گیرد
کد:
>>> 3 in [1, 3, 4, 5]
True
>>> 3 not in [1, 3, 4, 5]
False
>>> 3 in ["one", "two", "three"]
False
>>> 3 not in ["one", "two", "three"]
True
در این مثال
وجود یک عضو در لیست با استفاده از تابع in برسی میشود و در صورت وجود عضو مورد نظر مقدار True را برمیگرداند
کد:
>>> z = [1, 2, 3] + [4, 5]
>>> z
[1, 2, 3, 4, 5]
در این مثال
لیست [1, 2, 3] به لیست [4, 5] الحاق شده و نتیجه الحاق نمایش داده میشود
کد:
>>> z = [None] * 4
>>> z
[None, None, None, None]
در این مثال عضو [None] در لیست به تعداد 4 بار تکرار شده و در لیست z قرار میگیرد
کد:
>>> z = [3, 1] * 2
>>> z
[3, 1, 3, 1]
در این مثال
لیست دو عضوی [3, 1] به تعداد 2 بار تکرار شده و در لیست z قرار میگرد
کد:
>>> min([3, 7, 0, -2, 11])
-2
>>> max([4, "Hello", [1, 2]])
Traceback (most recent call last):
  File "<pyshell#58>", line 1, in <module>
    max([4, "Hello",[1, 2]])
TypeError: unorderable types: str() > int()
در این مثال
توابع min و mux جهت پیدا کردن کوچکترین و بزرگترین اعضا لیست استفاده میوشند,در زمان استفاده از این توابه باید به یکسان بودن انواع داده اعضا لیست توجه شود , در صورت عدم یکسانی خطا رخ میدهد
کد:
>>> x = [1, 3, "five", 7, -2]
>>> x.index(7)
3
>>> x.index(5)
Traceback (innermost last):
File "<stdin>", line 1, in ?
ValueError: list.index(x): x not in list
در این مثال
x.index جهت بدست آوردن اندیس عضو مورد نظر به کار میرود , در صورتی که عضو مورد نظر برای بدست آوردن اندیس وجود نداشته باشد خطا رخ میدهد
کد:
>>> x = [1, 2, 2, 3, 5, 2, 5]
>>> x.count(2)
3
>>> x.count(5)
2
>>> x.count(4)
0
در این مثال
کد:
x.count()
برای شمارش تعداد دفعات تکرار یک عضو در لیست استفاده میشود

ادامه دارد...ArArAr

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۴۸ عصر، توسط Expl0si0n.)
Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۲-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۳۵ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : eMan(+1)
 سپاس شده توسط Masoud ، eMan ، shahinism ، alireza9900 ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #7
RE: آموزش جامع پایتون 3
Dictionary(دیکشنری):


Dictionary در Python همانند کتاب آدرس است(کتابی مثل کتاب اول در ایران) که اگر شما اسم فردی را بدانید میتوانید تمامی مشخصات شخصی آن فرد را بدست آورید.اسم فرد مورد نظر در کتاب آدرس همانند تعریف Key(کلید) در Dictionary است و تمام اطلاعات بدست آمده از کتاب آدرس براساس اسم فرد مورد نظر همانند تعریف Value (مقادیر) در Dictionary است.به عبارت دیگر Dictionary مشابه List و Tuple یک نوع داده برای مجموعه ای از داده ها است با این تفاوت که در List وTuple دسترسی به اعضا از طریق ایندکس عددی صورت میپذیرد ولی در Dictionary دسترسی به Value(مقادیر) از طریق Key(کلید) که داده تغییر ناپذیر امکان پذیر است.
همانطور که گفته شد Key در Dictionary باید یکی از انواع داده های تغییر ناپذیر در Python مانند String و Tuple باشد , Value در Dictionary میتواند هر نوع داده قابل تعریف در Python باشد.Dictionary به تنهایی یک نوع داده تغییر پذیر است به این مفهوم که امکان افزودن و ویرایش و حذف برای Key و Value از Dictionary امکان پذیر است.

کد:
>>> x = []    
>>> y = {}

در مثال فوق

کد:
>>> x = []

یک لیست خالی ایجاد میشود

کد:
>>> y = {}

یک Dictionary خالی ایجاد می شود

کد:
>>> y[0] = 'Hello'
>>> y[1] = 'Goodbye'

تعریف Dictionary :

کد:
>>> profile = {'Name':"",'Desc':"", 'Race':"",  
    'Gender':"",'Muscle':0,'Brainz':0,'Speed':0,'Charm':0}
>>> profile['Name'] = "Adam"
>>> print(profile['Name'], "has", profile['Brainz'], "Brainz")
Adam has 0 Brainz
>>> profile.get('Name')
'Adam'
>>> profile.get('Gender','not known')
''
>>> profile.get('Life','not present')
'not present'
>>> profile.keys()
['Brainz', 'Name', 'Gender', 'Race', 'Charm', 'Muscle', 'Speed', 'Desc']
>>> profile.values()
[0, 'Adam', '', '', 0, 0, 0, '']
>>> profile.items()
[('Brainz', 0), ('Name', 'Adam'), ('Gender', ''), ('Race', ''), ('Charm', 0),  
('Muscle', 0), ('Speed', 0), ('Desc', '')]
>>> new profile = profile.fromkeys(profile)
>>> new profile
{'Brainz': None, 'Name': None, 'Gender': None, 'Race': None, 'Charm': None,  
    'Muscle': None, 'Speed': None, 'Desc': None}
>>> profile
{'Brainz': 0, 'Name': 'Adam', 'Gender': '', 'Race': '', 'Charm': 0, 'Muscle': 0,  
    'Speed': 0, 'Desc': ''}

برخی از توابع و عملیات مشترک بین dictionary و List:

کد:
>>> max(profile)
'Speed'
>>> min(profile)
'Brainz'
>>> len(profile)
8

در Dictionary همانند List امکان استفاده از توابع ()Max و Min() و Len() و همچنین مرتب سازی وجود دارد

حذف اعضا ااز Dictionary:

کد:
>>> profile
{'Name': 'Adam', 'Gender': '', 'Race': '', 'Charm': 0, 'Muscle': 0,  
    'Speed': 0, 'Desc': ''}
>>> del profile['Gender']
>>> profile
{'Name': 'Adam', 'Race': '', 'Charm': 0, 'Muscle': 0, 'Speed': 0, 'Desc': ''}

برای واکشی یک عضو مشخص از Dictionary و حذف آن از dict.pop(key[, default]) استفاده میکنیم,در صورتی که ()dict.popitem استفاده شود,یک عضو از DIctionary به صورت Rnadom انتخاب شده وKey وValue حذف شده به صورت یک Tupple بر می گرداند.

کد:
>>> profile.popitem()
('Brainz', 0)
>>> profile
{'Name': 'Adam', 'Gender': '', 'Race': '', 'Charm': 0, 'Muscle': 0, 'Speed': 0,  
    'Desc': ''}

برای حذف تمام اعضای Dictionary از

کد:
dict.clear()

استفاده میکنیم

کد:
>>> profile.clear()
>>> profile
{}

مرتب سازی Dictionary :

کد:
>>> sorted(profile.items())
[('Brainz', 82), ('Charm', 64), ('Desc', 'Tall'), ('Gender', 'female'),  
('Muscle', 43), ('Name', 'Ez'), ('Race', 'Pixie'), ('Speed', 76), ('gold', 109),  
('life', 45), ('magic', 73), ('prot', 63)]

کپی گرفتن از Dictionary :

کد:
y = x.copy()

یک کپی از x رادر Y قرار میگیرد

مقایسه دو Dictionary :

کد:
x.update(z)

واکشی )Valueمقدار( یک Key (کلید) و یا تعیین مقدار پیشفرض یک کلید:

کد:
x.get('y',None)

واکشی تمام Value (مقادیر) و items (عناصر); DIctionary :

کد:
x.values()
x.items()

برسی وجود یک Key در Dictionary

کد:
'y' in x

Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۲-۳-۱۳۹۰ ۱۰:۲۶ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : eMan(+1)
 سپاس شده توسط eMan ، alireza9900 ، Masoud ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #8
Tuple
Tuple:


نوع داده Tuple شباهت بسیاری با نوع داده List دارد,تفاوت آنها در عدم امکان اعمال تغییرات در Tuple است<بیشتر توابع در Python در حالت پیش فرض ,نتیجه عملیات را به صورت Tuple بر میگردانند.

کد:
>>> x = ('a', 'b', 'c')
>>> x[2]
'c'
>>> x[1:]
('b', 'c')
>>> len(x)
3
>>> max(x)
'c'
>>> min(x)
'a'
>>> 5 in x
False
>>> 5 not in x
True
>>> x[2] = 'd'
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in <module>
TypeError: 'tuple' object does not support item assignment

همانطور که گفته شدTuple و List شباهت بسیاری با یکدیگر دارند و تفاوت آنها در تغییرناپذیری Tuple است و ایجاد تغییر در اعضا Tuple باعث بروز خطا می شود

کد:
>>> x + x
('a', 'b', 'c', 'a', 'b', 'c')
>>> 2 * x
('a', 'b', 'c', 'a', 'b', 'c')
>>> x[:]
('a', 'b', 'c')
>>> x * 1
('a', 'b', 'c')
>>> x + ()
('a', 'b', 'c')
>>> (one, two, three, four) =  (1, 2, 3, 4)
>>> one
1
>>> two
2
one, two, three, four = 1, 2, 3, 4
one = 1
two = 2
three = 3
four = 4
>>> x = (1, 2, 3, 4)
>>> a, b, *c = x
>>> a, b, c
(1, 2, [3, 4])
>>> a, *b, c = x
>>> a, b, c
(1, [2, 3], 4)
>>> *a, b, c = x
>>> a, b, c
([1, 2], 3, 4)
>>> a, b, c, d, *e = x
>>> a, b, c, d, e
(1, 2, 3, 4, [])
>>> [a, b] = [1, 2]
>>> [c, d] = 3, 4
>>> [e, f] = (5, 6)
>>> (g, h) = 7, 8
>>> i, j = [9, 10]
>>> k, l = (11, 12)
>>> a
1
>>> [b, c, d]
[2, 3, 4]
>>> (e, f, g)
(5, 6, 7)
>>> h, i, j, k, l
(8, 9, 10, 11, 12)

امکان تبدیل Tuple و List به یکدیگربا استفاده از توابع Tuple وList وجود دارد:


کد:
>>> list((1, 2, 3, 4))
[1, 2, 3, 4]
>>> tuple([1, 2, 3, 4])
(1, 2, 3, 4)
>>> list("Hello")
['H', 'e', 'l', 'l', 'o']

Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۲-۴-۱۳۹۰ ۱۱:۳۶ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Masoud ، eMan ، mohammad.h ، Mehrdad ، Arash-psiآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #9
Sets
Sets:

Sets در Python شباهت بسیاری با Dictionary دارد به جز آنکه Sets شامل Keys(کلیدها) است که با مقادیر ارتباطی ندارند,اساسا Sets شامل داده هایی است که تکراری نیستند(یک یا چند داده بیشتر از یک بار وجود نداشته باشد),از Sets زمانی استفاده میشود که ما در نظر داریم تا دادههای تکراری را از مجموعه داده ها حذف کنیم(حذف افزونگی).
Sets به دوشکل تغییر پذیر و تغییر نا پذیر تعریف میشود که تفاوت آنها در امکان افزودن و حذف اعضا در نوع تغییرپذیر و عدم امکان اعمال تغییرات در نوع داده تغییر ناپذیر امکان اعمال تغییرات بعد از مقدار دهی اولیه امکان پذیر نیست.همانند Dictionary اعضا Sets می بایست از نوع داده تغییر ناپذیر باشند,این به این معنا است که انواع داده ها ی int و float و string و tuple میتوانند اعضا List (لیست) باشند اما نمیتوانند اعضا tuple و Dictionary باشند.
تصویر زیر برخی از عملیات اصلی قابل اعمال بر روی Set قابل مشاهده است,عملیاتی نظیر اجتماع با استفاده از Union()(با استفاده از کارکتر ( | ))و اشتراک با استفاده از() intersection (با استفاده از کارکتر(&)) و برسی تفاوتها (با استفاده از کارکتر(-)) و برسی تفاوتها و حذف اعضا متقارن ()symmetric_difference با استفاده از کارکتر(^)) امکان پذیر استدر Python امکان تولید اعداد در بازه ی خاص با استفاده از Set امکان پذیر است:

کد:
>>> set(range(10))
set([0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9])

همانطور که گفته شد در Set در صورت وجود افزونگی داده های تکراری حذف می شوند:

کد:
>>> set([0, 1, 2, 3, 0, 1, 2, 3, 4, 5])
set([0, 1, 2, 3, 4, 5])

>>> set(['fee', 'fie', 'foe'])
set(['foe', 'fee', 'fie'])
>>> a = set([1, 2, 3])
>>> b = set([2, 3, 4])
>>> a.union(b)
set([1, 2, 3, 4])
>>> a | b
set([1, 2, 3, 4])
>>> c = a & b
>>> c.issubset(a)
True
>>> c <= a
True
>>> c.issuperset(a)
False
>>> c >= a
False
>>> a.intersection(b)
set([2, 3])
>>> a & b
set([2, 3])
>>> a.difference(b)
set([1])
>>> a - b
set([1])
>>> a.symmetric_difference(b)
set([1, 4])
>>> a ^ b
set([1, 4])
>>> a.copy()
set([1, 2, 3])
>>> a.copy() is a
False
>  >  >  alphabet = [‘a’,’b’, ‘b’, ‘c’, ‘a’, ‘d’, ‘e’]
>  >  >   print(alphabet)
[‘a’, ‘b’, ‘b’, ‘c’, ‘a’, ‘d’, ‘e’]
>  >  >  alph2 = set(alphabet)
{‘a’, ‘c’, ‘b’, ‘e’, ‘d’}
>>> x.add(6)
>>> x
{1, 2, 3, 5, 6}    
>>> x.remove(5)          
>>> x
{1, 2, 3, 6}  
>>> 1 in x          
True
>>> 4 in x              
False
>>> y = set([1, 7, 8, 9])
>>> x | y                
{1, 2, 3, 6, 7, 8, 9}
>>> x & y                
{1}
>>> x ^ y              
{2, 3, 6, 7, 8, 9}

Frozensets :

نوع داده Frozenset همانند Set است با این تفاوت که پس از مقداردهی اولیه امکان اعمال تغییرات وجود ندارد,به دلیل تغییرناپذیری Frozenset امکان تعریف عضو ی از نوع Frozenset در Sets وجود ندارد

کد:
>>> x = set([1, 2, 3, 1, 3, 5])
>>> z = frozenset(x)
>>> z
frozenset({1, 2, 3, 5})
>>> z.add(6)
Traceback (most recent call last):
  File "<pyshell#79>", line 1, in <module>
    z.add(6)
AttributeError: 'frozenset' object has no attribute 'add'
>>> x.add(z)
>>> x
{1, 2, 3, 5, frozenset({1, 2, 3, 5})}

Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۲-۵-۱۳۹۰ ۰۱:۴۳ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : sudoTux(+3)
 سپاس شده توسط Masoud ، mohammad.h ، sudoTux ، eMan ، Mehrdad ، Arash-psi ، Amir-chآفلاین

ارسال‌ها: 84
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۹۰
اعتبار: 45
سپاس ها 27
سپاس شده 418 بار در 83 ارسال

توزیع گنو/لینوکس : Ubuntu
میزکار : GNOME

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #10
ساختارها و توابع کنترلی
ساختارها و توابع کنترلی:

ساختارهای کنترلی در هر زبان برنامه نویسی برای تصمیم گیری در شرایط مختلف مورد استفاده قرار میگیرد,در Python نیز ساختارهای کنترلی مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت

ساختار کنترلی if :

در ساختار کنترلی if در صورت برقراری شرط,دستور یا مجموعه دستورات اجرا می شود

کد:
name = input('What is your name? ')
if name.endswith('Gumby'):
    print('Hello, Mr. Gumby')

else:

در صورت عدم اجرای دستور شرطی قسمت If دستور یا دستورات بخش Else اجرا می شود

کد:
name = input('What is your name? ')
if name.endswith('Gumby'):
    print('Hello, Mr. Gumby')
else:
    print( 'Hello, stranger')

elif:

elif مخفف کلمه else if است و تفاوت آن با else در امکان بررسی شرط در صورت درست نبودن شرط بخش if است

کد:
num= input('Enter a number: ')
if int(num) > 0:
    print('The number is positive')
elif int(num) < 0:
    print('The number is negative')
else:
    print('The number is zero')

حلقه های تکرار :

در Python همانند دیگر زبانهای برنامه نویسی حلقه های تکرار مختلفی وجود دارد که با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرند

حلقه تکرار While :


مثال1:

کد:
name = ''
while not name:
    name = input('Please enter your name: ')
print('Hello, %s!' % name)

مثال 2:

کد:
x = 1
while x <= 100:
    print(x)
    x += 1

برای ایجاد وقفه با استفاده از حلقه while به شکل زیر عمل میکنیم برای متوقف کردن وقفه ایجاد شده از Ctrl+c استفاده میشود در این نوع حلقه هیچ عملی انجام نمیشود

حلقه تکرار For :

مثال 1:
کد:
words = ['this', 'is', 'an', 'ex', 'parrot']
for word in words:
    print(word)

مثال 2:
کد:
numbers = [0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9]
for number in numbers:
    print(number)

مثال 3:
کد:
for number in range(1,101):
    print(number)

مثال 4:
کد:
d = {'x': 1, 'y': 2, 'z': 3}
for key in d:
    print(key, 'corresponds to', d[key])

مثال 5:
کد:
names = ['anne', 'beth', 'george', 'damon']
ages = [12, 45, 32, 102]
for i in range(len(names)):
    print(names[i], 'is', ages[i], 'years old')

break :

برای توقف حلقه از breack استفاده میکنیم

کد:
from math import sqrt
for n in range(99, 0, -1):
    root = sqrt(n)
    if root == int(root):
        print(n)
        break

مثال:

کد:
for n in range(2, 10):
    for x in range(2, n):
        if n % x == 0:
            print(n, 'equals', x, '*', n/x)
            break
else:
    print(n, 'is a prime number')

continue:

از continue برای ادامه اجرای حلقه break شده استفاده میشود

کد:
word = "Pithon Phrasebook"
string = ""
for ch in word:
    if ch == 'i':
        string +='y'
        continue
    if ch == ' ':
         break
    string += ch
print(string)

مثال :

کد:
while True:
    s = input('Enter something : ')
    if s == 'quit':
        break
    if len(s) < 3:
        continue
    print('Input is of sufficient length')

Programming is fun
When the work is done
if you wanna make your work also fun
use Python
۱۲-۵-۱۳۹۰ ۰۹:۱۳ عصر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : eMan(+1)
 سپاس شده توسط mohammad.h ، eMan ، sudoTux ، Mehrdad ، Arash-psi ، hojy
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: